Naše škola

Jsme malá, ale opravdu malá málotřídní škola, pod kterou spadá i mateřská škola. Nacházíme se v Dlouhé Vsi asi 10 km od Havlíčkova Brodu, tedy uprostřed krásných lesů kraje Vysočina.

Do ZŠ chodí děti od 1. do 5. ročníku do dvou tříd. Výhod věkově smíšených skupin vidíme hned několik – je to  vzájemná potřeba si pomáhat a vyhovět,  spontánní získávání  poznatků a osvojování dovedností v přátelské atmosféře plné spolupráce a pochopení. Našim cílem je především to, aby děti nebyly zbytečně vystavovány stresu, do školy se těšily a v klidném a příjemném prostředí se něco naučily, což nám omezený počet dětí a klid na práci s nimi umožňuje realizovat.

Dále se snažíme o maximálně individuální přístup ke každé osobnosti dítěte, nabízíme  úzkou spolupráci mezi rodinou a školou, spolupráci dětí základní a mateřské školy, rodinnou atmosféru, klid, domácké prostředí, pravidelné trávení školního času v přírodě.

Děti každý rok absolvují lyžařský kurz a plavecký kurz. Nabízíme kroužky zaměřené na přírodu (rybářský, myslivecký,…). Každý rok nacvičujeme Vánoční vystoupení pro rodiče i veřejnost. Ve spolupráci s rodiči se koná Den dětí, pohádkový les, spolupracujeme s Oborou Sv. Huberta, několikrát ročně navštěvujeme divadelní představení, keramickou dílnu, městskou knihovnu v Havlíčkově Brodě aj. Na podzim zpravidla začínáme houbařit, v zimě trávíme hodně času na sněhem pokryté louce před školou, jarní a letní měsíce trávíme co nejvíce na čerstvém vzduchu. V posledních letech se nám podařilo za pomoci rodičů vybudovat krásnou školní zahradu, která nám od jara umožní vyučování na čerstvém vzduchu. Škola zajišťuje dětem pobyt ve školní družině, která také využívá školní zahradu.